Desatero pro tepelná čerpadla

Aktuality
30.4.2023
Tepelné čerpadlo je bezemisní, ekologický a velmi úsporný zdroj tepla, který má téměř bezúdržbový provoz a při pravidelném servisu je standardem i delší záruka. Je nutné dobře navrhnout, nainstalovat a řídit pro plné využití jeho potenciálu.

Výběr tepelného čerpadla

Úplně na začátek je třeba si říci pro jaký dům hledáte tepelné čerpadlo, abyste se ujistili, kdy a při jaké konstelaci vaší teplovodní soustavy má smysl zvážit investici do tepelného čerpadla.

- Novostavba s podlahovým topením

U nově postavených domů s podlahovým topením je tepelné čerpadlo logická volba. Díky novým postupům a materiálům se sice staví domy s nižší energetickou náročností a nižší tepelnou ztrátou, avšak současně rostou i technologické nároky majitelů domů. Tepelné čerpadlo dokáže současně s vytápěním zajistit úsporný ohřev teplé vody (TUV).


- Dům s podlahovým topením

V tomto případě je asi jedno, zda se jedná o starší, nový dům nebo velký či malý dům. Obecně lze říci, že toto spojení všemi směry nahrává využití tepelného čerpadla.

- Dům se starší otopnou soustavou nebo dosluhujícím kotlem

Topné soustavy s velkým objemem vody, silnými trubními rozvody po domě nebo litinovými radiátory jsou obvykle perfektně vhodné pro instalaci tepelného čerpadla . Správně navržený výkon tepelného čerpadla zajistí bezproblémové fungování a tepelnou pohodu v domě. Zde je důležité, aby dodavatelská firma posoudila dimenzování topných těles (radiátorů), aby byla dostatečně dimenzována na maximální teplotu topné vody tepelného čerpadla, která bývá 55 °C a u vysokoteplotních tep. čerpadel až 70 °C.

- Dům s plynovým kondenzačním kotlem

Vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi je tato kategorie v popředí zájmu. Tím, že se také jedná o nízkoteplotní zdroj, je přechod na tepelné čerpadlo jednoduchý, opět je důležité posoudit velikost topných těles a správně dimenzovat tepelné čerpadlo z hlediska výkonu.

- Pasivní dům s tepelnou ztrátou 1-2 kW

Zde u nových pasivních domů, které jsou vybaveny novým plynovým kondenzačním kotlem nemá cenu zvažovat tepelné čerpadlo. V tomto případě je vhodné nechat stávající systém dosloužit a až po skončení životnosti plynového kotle se k tomuto tématu vrátit.

Důležité body k prověření před nákupem tepelného čerpadla

Existuje mnoho druhů tepelných čerpadel, ze kterých se dá vybírat.
Základní rozdělení čerpadel dle venkovního zdroje energie je následující:

  • VZDUCH‒VODA
  • ZEMĚ‒VODA, které se dále dělí podle toho, jakým způsobem se energie ze země získává: buď ze zemních kolektorů nebo dražších vrtů
  • VODA‒VODA
  • VZDUCH‒VZDUCH (klasická topicí klimatizace)

Navíc ještě existují čerpadla monoblok nebo splitová – oddělená na venkovní a vnitřní jednotku,

Aktuality a novinky

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení