
Klimatizace, tepelné čerpadlo či nucené větrání s rekuperací – jak účinně a ekonomicky ochladit v létě domácnost?
Klimatizace jako nejvýkonnější varianta
Pořízení klimatizační jednotky je nejběžnějším řešením, díky tomu, že je určena primárně k ochlazování interiéru, vyniká v tomto ohledu nejvyšším výkonem. Uživatel má na výběr ze dvou základních variant – mobilní, která nevyžaduje stavební úpravy, nebo splitové. Ta je z hlediska funkce komfortnější a účinnější. Na rozdíl od mobilní klimatizace totiž u ní není nutné řešit odvod teplého vzduchu či kondenzátu.
Při pořizování splitové klimatizace je zároveň dobré zohlednit, jak velký prostor má ochlazovat. Podle toho pak uživatel volí optimální výkon zařízení, který lze spočítat i svépomocí. Na jeden metr krychlový je totiž potřeba orientačně cca 30 wattů chladícího výkonu. Pokud je prostor příliš velký, případně je místností pro chlazení několik, je možné zvolit i více vnitřních jednotek, které jsou připojeny k jedné venkovní multisplitové jednotce.
Tepelné čerpadlo = chlazení zdarma?
Ačkoliv poptávka po tepelných čerpadlech aktuálně raketově roste především v souvislosti s vytápěním, využití tohoto řešení v kombinaci s fotovoltaikou je možné i během léta. Tepelné čerpadlo v takovém případě funguje na opačném, takzvaném reverzním principu – kdy produkuje chladnou vodu a prostřednictvím fancoilů nebo stropního či stěnového systému ochlazuje interiér. Fancoily mohou být umístěny pod oknem nebo pod stropem podobně jako tomu je u klimatizace, když do místnosti vhání ochlazovaný vzduch. Ochlazovat lze i prostřednictvím podlahového vytápění, zde však může nastat problém s rosným bodem podlahy, pokud na něj svítí slunce nebo nepříjemným pocitem na nohou.
Bonus čerstvého vzduchu u nuceného větrání
Zatímco klimatizace i fancoily u invertorových tepelných čerpadel využívají pro ochlazování vzduch přímo z interiéru, systém nuceného větrání s rekuperací naopak do místnosti přivádí ochlazený čerstvý vzduch.
Systém nuceného větrání pracuje v případě chlazení domácnosti s rozdílem teplot uvnitř domu a v exteriéru. Zpravidla tak vzduch do interiéru pouští pouze v případě, že je venku chladněji, nejčastěji v nočních hodinách. Aby nucené větrání s rekuperací umožňovalo ochlazování místnosti kdykoliv i během dne, je potřeba zvolit systém takzvané aktivní rekuperace, kdy je do rozvodů vzduchotechniky napojený i chladič. Princip je tak velmi podobný jako u klimatizace.