Za staré kotle bude od září pokuta

Aktuality
11.1.2022
Kotle na pevná paliva první a druhé emisní třídy nebude od září možné provozovat. Úřady budou moci za jejich používání udělit pokutu do výše 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

 Až do výše 100 tisíc korun mohou lidé dostat státní dotaci na nový kotel v rámci programu Nová zelená úsporám.

Domácnosti s nižšími příjmy, kde průměrný roční čistý příjem jednoho člena domácnosti dosahuje nejvýše 170 900 Kč, mohou díky dotacím získat až 95 procent relevantních nákladů. Maximální výše dotace se pohybuje okolo 100 000 korun v závislosti na zvoleném zařízení.

V minulých vlnách Nové zelené úsporám byl největší zájem o přechod na tepelná čerpadla. 

Stále zbývá vyměnit za nové přibližně 250 tisíc kotlů, o dotaci momentálně žádají jen tisíce lidí. Odborníci upozorňují, že je nejvyšší čas jednat – nedostatek čipů a některých dalších komponent totiž trápí i výrobce kotlů a na nové se může čekat i několik měsíců.

Emisní třída je uvedena na výrobním štítku, který je obvykle na zadní části kotle. 

 ZDROJ TEPLA  VÝŠE PODPORY v Kč 
 Teplovodní TČ – jen vytápění  80 000 
 Teplovodní TČ – vytápění i příprava TV  100 000 
 Teplovodní TČ – vyt+TV+FV syst.  140 000 
 Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch  60 000 

Aktuality a novinky

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení